Palandöken Kayak Merkezi

0
506 kez görüntülendi
Palandöken Kayak Merkezi Erzurum'da Kayak Yapılacak Yerler
Palandöken Kayak Merkezi Erzurum'da Kayak Yapılacak Yerler

Palandöken Kayak Merkezi Erzurum’da Kayak Yapılacak Yerler

Palandöken Kayak Merkezi Erzurum’un güney batısında yer alan başlangıç yüksekliği 2200 metre, zirve  noktası olan Ejder tepe noktası 3176 metre olan ve  haklı olarak Türkiye de birinci derecede önemli kayak merkezidir.

Palandöken kayak merkezi  uluslararası  Üniversiteler kış olimpiyatlarına , Konaklı kayak merkezi ile birlikte ev sahipliği yaparak Palandöken kayak merkezi dünya kamuoyunda hak ettiği itibarı bulmaya başlamıştır.

Palandöken kayak merkezinde kayak sezonu ortalama Ekim ayını sonlarına doğru başlar ve mayıs ayının ilk haftalarına kadar yüksek kesimdeki pistlerinde  kayak kayılabilir.Bölgenin kuru bir havaya sahip olmasından dolayı ve geceleri hava sıcaklığının -40 varması nedeniyle kar kalitesi bozulmaz ve toz kar kaymanın keyfi yaşanır.

Palandöken kayak merkezinde 22 adet pist mevcut olup ; Ejder ve Kapıkaya isimli pistleri, Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için tescilli pistler olarak olimpik pist ilan edilmiştir. Bu pistlerde yoğun olarak Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları yapıldığı için, kayak merkezleri arasından sık olarak tercih edilen pistler arasında yer almaktadırlar.

Toplam 28 kmlik pistlerin en uzun parkuru 12 km olup hiç durmadan kesintisiz 12km kayabilirsiniz. Başlangıç ve bitiş kotları arasındaki fark 1100 metredir. Yoğun kar sebebi ile snowboarda da çok elverişlidir. Palandöken Kayak Merkezi, her seviyedeki pistleri ile birçok snowboardçı ve kayakçıyı ağırlamaktadır.

Palandöken Kayak Merkezinin saatte 4500 kişi kapasiteli 5 adet telesiyeji. saatte 300 kişi kapasiteli 1 adet teleski’i, toplam 1800 kişi kapasiteli. 2 adet baby lifti ve saatte 1500 kişi kapasiteli 1 adet gondol lifti bulunmaktadır.

Palandöken Kayak merkezi Erzurum hava alanına 30dk uzaklıkta olup Erzurum Otogarına 20dk uzaklıkta DDDY istasyonuna 15dk uzaklıktadır. Şehir merkeziyle kayak merkezi arasında mesafe 7 km. Erzurum büyük şehir belediyesi tarafından günün belirli saatlerinde otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Palandöken kayak merkezi diğer kayak merkezlerinin aksine doğa ile baş başadır. Otellerin kapısı direk pistlere çıkıyor desek yeridir. Kayak merkezi sınırları içerisinde doğanın bozulmaması için az sayıda bulunan 3 ila 5 yıldız arasındaki oteller, gelen müşterilerine benzersiz hizmetler ve aktiviteler sunuyor.

Ayrıca şehir merkezine ulaşım kolay ve kısa olduğundan şehir merkezindeki otel ve misafir hanelerden yararlana bilirsiniz.

Yazının kaynağı : http://www.palandokenkayakmerkezi.com/

Palandöken Kayak Merkezine yol tarifi almak için tıklayın

Yorumlar