Erzurum’da Gizemli Yol

1
549 kez görüntülendi

Erzurum’da arabanın kendi kendine gittiği gizemli yol nerede Nasıl Gidilir

Erzurum’a geldiğiniz zaman uğramadan gitmemeniz gereken bir yerde halk arasında gizemli yol olarak bilinen bir yol. Gizemli yol arabaların kendi kendilerine hareket ettiği yol olarak bilinmektedir. Bu özelliği ile defalarca haberlere ve gezi programlarına konu olmuştur.

Gizemli yol Erzurum’a yaklaşık 4-5 km uzaklıkta olan Abdurrahman Gazi türbesine giden yol üzerindedir.Abdurrahman Gazi Türbesine gelmeden yaklaşık 500 metre önce sol tarafta kalmaktadır. Belediye tarafından asfaltlanan yolun başlangıcından itibaren arabanızı stop ettirerek boşa aldığınız vakit araç kendi kendine yolun sonuna kadar gitmektedir. Yaptığınız zaman çok ilginç birşey olduğunun farkına varacaksınız. Yolun başından baktığınız zaman yolun yokuş yukarı olduğunu göreceksiniz. Yolun gizemininde burdan geldiğini işte o an anlayacaksınız.

Yol hakkında farklı söylentiler hatta bilimsel araştırmalar mevcut. Yolun bu özelliğinin Abdurrahman Gazi hazretlerinin kerameti olduğu halk arasında yaygın bir inanış. Yolda manyetik alan olduğu konusunda da fikirler beyan edilmekte. Kaynağı belli olmasada ABD’li araştırmacıların bölgede yaptığı araştırmalar da ise yolun ne kerametten ne de manyetik alandan kaynaklandığını o yolun göz yanılgısından dolayı öyle göründüğünü söylemişlerdir. Bizlerde ziyaretlerimiz esnasında su terazisini kullanarak yaptığımız ölçümlerde bu tezin doğru olduğunu düşünmekteyiz.

Yolun gizeminin tamamen çözülmemesine rağmen yine de görülmesi gereken yerler arasında. Erzurum’a geldiğiniz zaman mutlaka ziyaret edin bu yolu 😉

Gizemli Yol İçin Haritadan Yol Tarifi Almak İçin Tıklayın

 

 

Yorumlar

Comments are closed.