Ulucami Erzurum

1
502 kez görüntülendi
Erzurum Ulucami Erzurum Ulu Camiye Nasıl Gidilir Erzurum Camileri
Erzurum Ulucami Erzurum Ulu Camiye Nasıl Gidilir Erzurum Camileri

Erzurum Ulucami Erzurum Ulu Camiye Nasıl Gidilir Erzurum Camileri

Erzurum’da bulunan Ulu Camii Saltuklular döneminde Saltuklu Emiri Nasreddin Aslan Mehmet tarafından 1179 yılında yaptırılmıştır. Saltuklulara Atabeyler’de denildiği için bu camiye Atabey Camisi’de denmektedir. Cami günümüze kadar bir kaç kez onarılmıştır. Bu onarımlar sonucunda malesef ki özgünlüğünü kaybetmiştir. Erzurum Ulucami Erzurum Ulu Camiye Nasıl Gidilir Erzurum Camileri

Camide yapılan farklı tarihlerdeki onarımlar iç mekanda karışık bir mimari ortaya çıkarmıştır. Bununla beraber 51.00×54.00 m. ölçüsünde dikdörtgen planlı olan caminin mihrap duvarına dik yedi ayrı sahından meydana gelmiştir. Bugün on altısı duvarlara bitişik kırk paye ibadet mekanında üst örtüyü taşımaktadır. Caminin birinci bölümü beşik tonozla örtülüdür. İkinci bölümün önündeki iki mekan 10 sütunun taşıdığı tonoz örtülüdür. Üçüncü ve dördüncü bölümlerin üst örtüsü payeler tarafından taşınmaktadır. Orijinal mihrabın bulunduğu bölüm beş payenin taşıdığı kubbe ile örtülüdür. Caminin içerisinde toplam 40 sütun bulunmaktadır. Caminin içerisi 28 pencere ile aydınlatılmıştır. Bunlardan güneydeki ikinci pencere üzerinde 1826 tarihli onarım kitabesi bulunmaktadır.

Caminin beş kapısı olup, bunlardan ikisi doğuda, üçü de kuzeydedir. Bu kapıların hiç birisi birbirine benzememektedir. Doğudaki birinci kapının iki yanında birer mihrapçık vardır. Bunun kenarına da 1860 yılında yapılan onarımın kitabesi yerleştirilmiştir. Caminin ilk yapımındaki mihrap duvarı önü hafif sivri kemerler üzerine oturan büyük pandantifli bir kubbe ile örtülmüştür.

Günümüzde burada ahşap bir kubbe bulunmaktadır. Kubbe dışında kalan bölümler dıştan toprak damla örtülüdür. Caminin en gösterişli yönü orta eksendeki piramidal altı dizi mukarnas dolgulu tonozlu bölümüdür. Caminin sağ tarafında tuğladan yuvarlak gövdeli tek şerefeli minaresi bulunmaktadır. Minareye cami içerisinden çıkılmaktadır. Şerefeden yukarısı yıkılmıştır.

Ulu Camii’ye nasıl gidilir?

Ulu Camii Erzurum ili Yakutiye ilçesi sınırları içerisindedir. Cumhuriyet Caddesinde Çifte Minareli Medrese yanında yer almaktadır.

Ulu Cami’ye gitmek için yol tarifi almak için buraya tıklayın

 

Yorumlar

Comments are closed.