Abdurrahman Gazi Türbesi

1
762 kez görüntülendi
Abdurrahman Gazi Türbesi

Erzurum Abdurrahman Gazi Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir, Tarihi Bilgiler

Abdurrahman Gazi kimdir?

Abdurrahman Gazi, Peygamber Efendimizin (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ashabındandır. İslam Orduları Hz Osman döneminde Erzurum’u fethederken, İslam Sancaktarı Abdurrahman Gazi’nin burada şehit olmuştur. Türbesi 1796 yılında  Erzurum Valisi Yusuf Ziya Paşa’nın eşi Ayşe Hanım tarafından yaptırmıştır. Erzurum- Kars yolu üzerinde  2.5 km. güney doğuda Palandöken Eğerli Dağı yamacındadır.Abdurrahman Gazi Türbesi | Abdurrahman Gazi Türbesine Nasıl Gidilir?

Yanındaki Abdurrahman Gazi Camisi ise 1847 yılında Erzurum Valisi Hacı Ahmet İzzet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Türbe içerisinde 4.85 m. boyunda Abdurrahman Gazi’nin makam türbesi bulunmaktadır.  Türbe etrafından kaynak suları ile beslenen buz gibi suların aktığı çeşme ve mesire yerleri bulunmaktadır.

ABDURRAHMAN GAZİ HİKAYESİ:

Abdurrahman Gazi gazilik ve şehitlik mertebesine erişmiş bir insan olduğundan  Erzurumluların daima gönlünde yaşamış, manevi değeri çok yüksek bir insandır. Türbesi Palandöken Dağı’nın üst yamaçlarında  bulunmaktadır ve bir ziyaretgâh yeridir.  Abdurrahman Gazi’nin, Hazreti Peygamber’in sancaktarı olduğu halk arasında yaygındır. Orduları Erzurum’u fethederken, Sancaktar Abdurrahman Gazi’nin kellesi bir düşman kılıcı ile koparılır ve yere düşer. Kellesini koltuğuna alan Abdurrahman Gazi elinde bulunan İslam’ın Sancağı’ nı Palandöken’in en yüce noktasına dikmek üzere dağa yokuşa koşmaya başlar. Kellesi koltuğunda, sancağı elinde olan Abdurrahman Gazi Palandöken Dağı’ndaki bu günki “Şığvaler” Mevkii’ne gelince dağda bulunan çobanlar evvela dona kalırlar, sonra biri dayanamayıp: “Hele bakın şuraya askerin kellesi koltuğunda dağa doğru koşuyor” diye bağırınca Abdurrahman Gaziyi  kem göz orada nazara getirir ve olduğu yere düşer kalır. Hem gazilik hemde Şehitlik rütbesine ermiştir.

Abdurrahman Gazi Türbesi | Abdurrahman Gazi Türbesine Nasıl Gidilir?

Abdurrahman Gazi Türbesi’ne Yol Tarifi Almak İçin Buraya Tıklayın

Abdurahman Gazi Türbesi’nde çekmiş olduğum 360ºfotoğraf

Yorumlar

Comments are closed.